Еліксир здоров'я чи ароматна нотка у салаті?
Люди з давніх-давен намагалися знайти нові джерела харчування, а також допомогу у боротьбі з недугами. Наші пращури встановили, що багато рослин сприяють поліпшенню самопочуття та відновленню сил.
Зелень - це чисте джерело вітамінів (B6, B12, фолієва кислота), мінералів (магній, калій, залізо) та антиоксидантів. Сприяє кращому перетравленню їжі, в ній багато клітковини, яка очищує організм від шкідливих речовин.
Вирощувати зелень можна упродовж всього сезону, адже вона невибаглива і швидко росте.
ТОП- 7 видів зелені
- Кріп
- Петрушка
- Селера
- Шпинат
- Салат
- Рукола
- Цибуля на перо
Кріп - (Anethum graveolens) — це однорічна трав’яниста рослина, родина селерових (Apiaceae) висотою 40–120 см. Листки перисторозсічені на вузькі шиловидні часточки. Нижні листки довгочерешкові, стеблові — на коротких черешках або сидячі.
Кріп містить багато корисних та поживних речовин, вітаміни (А, С, К), мінерали (калій, залізо, магній), фітонциди та інші біологічно активні речовини.
Найбільш високі врожаї зеленої маси і насіння збирають на окультурених ґрунтах, багатих органічними сполуками і насиченими мінеральними добривами. Насіння проростає за температури 3–5°С, сходи легко витримують весняні заморозки. Оптимальна температура для росту і розвитку рослин – 15–18°С, найбільше тепла вони потребують у період цвітіння й утворення насіння.
Брум F1 - ранній сорт кропу кущового типу, жаростійкий (дуже довго не стрілкується). Надзвичайно ароматний, використовуються у свіжому, сушеному, солоному і замороженому вигляді.
Голдкрон F1 - середньоранній сорт з високим потенціалом врожайності. Підходить для зимового посіву, стійкий до захворювань. Відмінний варіант для свіжого ринку та переробки.
Тедді F1 – ранній сорт кропу. Вирощується цілий рік. ідеально підходить для горщикового вирощування і зв'язування в пучки. Має ніжний аромат та насичені смакові якості.
Петрушка - це однорічна - дворічна рослина родини селерових, яка вирощується як пряно-овочева культура. Петрушка має темно-зелене, блискуче листя яке може бути гладким або кучерявим. Рослина має високу харчову та лікувальну цінність, оскільки містить багато вітамінів, мінералів, антиоксидантів та ефірних олій.
Як овочева культура петрушка холодо- і жаростійка. Насіння починає проростати за 2-3 °С. Сходи з’являються протягом 15-20 днів і витримують заморозки -9°С . На півдні петрушка часто зимує у ґрунті й витримує морози до -11°С , це дає змогу висівати насіння у другій половині літа. Петрушка – вибаглива до вологи, а щодо світла - не дуже.
Новас F1 – ранньостигла, листкова петрушка з великим гладким листям, яке швидко регенерує після збирання, тому можна зробити мінімум три зрізи в основний сезон і при цьому розмір листя не зменшиться. Таким чином, з травня до жовтня легко можна зняти до 5 врожаїв.
Піоне F1 – сорт петрушки листової з високою однорідністю. Сорт високоврожайний, толерантний до несправжньої борошнистої роси. Рослина з гладеньким листям великого розміру, темно-зеленого кольору, має виражений приємний аромат.
Селера - це дворічна овочева культура з родини селерових. Селеру вирощують для використання її коренеплодів, листків і черешків у їжу, як приправу або лікувальний засіб. Для вирощування селери потрібно пухкий, родючий і вологий ґрунт з нейтральною або слабколужною реакцією. Рослина вимагає достатнього освітлення, але може витримати невелике затінення, не вибаглива до тепла, але не переносить тривалого переохолодження, яке може призвести до стрілкування і зниження якості продукції.
Селеру вирощують здебільшого розсадним способом, висіваючи насіння у теплиці, або в ящики у теплому приміщенні. Насіння селери дуже дрібне, тому їх змішують з піском або торфом перед посівом. Насіння сходить довго, близько 20-25 днів. Розсаду селери пікірують, коли у рослин з’являються 2-3 справжніх листка. Висаджують розсаду селери на город у другій половині квітня - початок травня, коли мине загроза заморозків.
Селера корнева Діамант F1 – середньоранній гібрид, якому властиві прекрасні смакові якості та відмінна продуктивність. М'якоть біла, щільна, м'ясиста, не утворює в середині порожнеч. Вага одного коренеплоду може досягати 1,5 кг.
Шпинат - це одна з найпоширеніших і найбільш поживних зеленних культур. Листя його містить білки, жири, цукри, аскорбінову кислоту, вітаміни A, B1, B2, B3, B6, P, PP, K, E, D2, фолієву кислоту, каротин та мінеральні солі (залізо, магній, калій, фосфор, натрій, кальцій, йод). Особливістю є те, що вітаміни C і A під час варіння листя не руйнуються. Шпинат належить до холодостійких і скоростиглих культур, які можна сіяти з ранньої весни до пізньої осені. Шпинат вимагає родючого, вологого і розпушеного ґрунту, а також достатнього освітлення. Кращі попередники для нього — овочеві культури, під які вносили органічні добрива. Сходи з’являються на 8–10 день після сівби. Для отримання ранньої продукції у відкритому ґрунті шпинат можна сіяти пізно восени чи навіть узимку. Сіють, коли ґрунт замерзне, попередньо видаливши сніг з поверхні. Шпинат можна вживати свіжим, вареним, смаженим або консервованим.
Аполло F1 – середньостиглий гібрид, дуже врожайний гібрид для весняного і осіннього вирощування у відкритому ґрунті. Шпинат багатий клітковиною, вітамінами, мінералами і амінокислотами. Рекомендовано для вживання у свіжому вигляді, не втрачає цілющих властивостей при заморожуванні.